بازار مسکن در سال‌های اخیر دستخوش تغییرات زیادی شده‌است و قیمت مسکن به شکل سرسام‌آوری افزایش پیدا کرده‌است به طوری که خرید خانه برای بسیاری از افراد به آرزویی دست نیافتنی تبدیل شده‌است. از سوی دیگر بنا به دلایلی از جمله وجود تقاضای همیشگی برای مسکن، بازاری مطمئن برای سودآوری و ریسک پایین آن و … که همیشه باعث رونق بازار مسکن بوده‌اند سرمایه‌های هنگفتی به بازار مسکن سرازیر می‌شوند. اما آیا در این بازار پرتلاطم می‌توان آرزوی خانه‌دار شدن را به واقعیت تبدیل کرد؟ آیا می‌توان با سرمایه کم خانه‌دار شد؟ در ادامه به این سوالات پاسخ خواهیم داد.

شرایط خرید خانه با سرمایه کم

برای خرید خانه و ورود به بازار مسکن راه‌های مختلفی وجود دارد که بایستی متناسب با شرایط خود، از آنها بهره ‌ببرید و بر اساس توانایی مالی خود پیش بروید. پیش از اقدام به هر کاری باید عاقلانه و با دید باز به موضوع نگاه کنید. حتی در این بازار هم می‌توان با سرمایه کم خانه‌دار شد اما باید بدانید که نمی‌توانید در بهترین مکان‌ها و با بهترین امکانات آپارتمان مناسب خود را بیابید.

برای خرید خانه باید راه‌حل‌های مختلفی را در نظر بگیرید و گزینه‌های مختلف موجود در بازار را با دقت بررسی کنید تا بتوانید مناسب‌ترین خانه را بیابید. در ادامه به این راه‌حل‌های خرید خانه با سرمایه کم می‌پردازیم.

 

 

 • خرید خانه با حداقل امکانات

همانطور که می‌دانید هر چه امکانات یک ساختمان بیش‌تر باشد قیمت آن نیز به تناوب افزایش می‌یابد از این رو باید بسته به سرمایه خود از یک یا چندین امتیاز ساختمان‌ها صرفه نظر کنید. بدیهی است که حذف هر یک از امکانات، روی قیمت خانه اثرگذار خواهدبود. از جمله امکانات معمولی که می‌توان برای یک ساختمان در نظر گرفت در زیر به آنها اشاره شده‌است.

 • طبقه خانه عامل بسیار مهمی در قیمت گذاری محسوب می‌شود به طوری که طبقات همکف و منفی، قیمت کمتری نسبت به طبقات بالاتر دارند.
 • کف‌پوش و دیوارپوش‌های خانه
 • جنس و میزان کابینت‌ها
 • داشتن پنجره و نورگیر بودن یا نبودن خانه
 • موقعیت مکانی خانه از نظر نزدیکی به خیابان‌های اصلی و مراکز رفاهی
 • داشتن پکیج‌های سرمایش و گرمایش
 • داشتن آسانسور
 • نقشه و طراحی خانه
 • داشتن پارکینگ
 • وجود انباری

برخی از امکانات تاثیر بسزایی روی قیمت می‌گذارند از جمله آسانسور و پارکینگ، به طوری که نبود هر یک از اینها قیمت خانه را به شدت کاهش می‌دهد. تمامی این امکانات از ویژگی‌های معمولی یک خانه محسوب می‌شود ولی با توجه به شرایط به‌وجود آمده باید از برخی از این امکانات چشم پوشی کرد اما در عوض می‌توان با سرمایه کم خانه‌دار شد. توجه داشته باشید که شما می‌توانید با توجه به سرمایه اندک یک خانه با امکانات محدود را انتخاب کنید و پس از مدتی با افزایش سرمایه خود می‌توانید نسبت به بهتر کردن آن اقدام کنید.

بررسی راه‌حل‌های موجود برای خرید خانه با سرمایه کم

 • خرید خانه با سند تعاونی

سند تعاونی چیست؟ برخی از ساختمان‌ها به صورت تعاونی ساخته می‌شوند اما در زمان تحویل مشکلی به وجود می‌آید. سند خانه به دلیل نگرفتن پایان کار برای ساختمان، صادر نمی‌شود در اینجاست که می‌توان با همان سند تعاونی اقدام به خرید و فروش کرد. این اسناد معتبر هستند و مانند سند معمولی شناخته می‌شوند. هم چنین زیر نظر تعاونی به اعضای جدید منتقل می‌شود. این امر از کلاه‌بردای افراد سودجو جلوگیری می‌کند.

ساختمان‌های دارای سند تعاونی قیمت پایین‌تری نسبت به ساختمان‌های سنددار دارند و برای کسانی که می‌خواهند با سرمایه کم خانه‌دار شوند بسیار مناسب است. اما برای اینکه خریدی مطمئن داشته باشید بهتر است نکات زیر را در نظر بگیرید.

 1. استعلام اعتبار تعاونی مورد نظر
 2. بررسی سند مالک و اعتبار سنجی آن (در این مورد بسیار دقت کنید زیرا فضای زیادی برای کلاه‌بردای وجود دارد به این صورت که یک سند را با نام مالک جعلی به چندین نفر می‌فروشند.)

نکته: پروسه صدور سند برای ساختمان‌های دارای سند تعاونی بسیار طولانی است. از این رو وعده‌های فروشندگان در این خصوص می‌تواند گمراه کننده باشد پس با بررسی تمام جوانب اقدام به خرید اینگونه ساختمان‌ها کنید.

 

 

 

 • پیش خرید کردن ساختمان از سازندگان معتبر

پیش خرید کردن یکی از راه‌های مناسب برای خرید خانه با سرمایه کم است به این صورت که سازندگان ساختمان ملک خود را پیش فروش می‌کنند و سرمایه گذاران با بررسی شرایط وارد پروژه می‌شوند. طبق قراردادی که بین فرد و سازنده بسته می‌شود فرد متعهد می‌شود در ابتدای ورود به پروژه مبلغ مشخصی را واریز کند و در ادامه پروژه تا زمان تحویل نیز باید پرداخت‌هایی صورت بگیرد. در مقابل سازنده نیز تعهد می‌کند در زمان مقرر خانه را تکمیل شده همراه با تمام امکانات قید شده در قرارداد تحویل دهد.

 1. مزایای پیش خرید کردن خانه
 2. از آنجایی که پرداخت‌ها به صورت اقساطی است فرد فرصت کافی برای تامین هزینه‌ها دارد.
 3. سازنده کمبود بودجه خود را از طریق پیش فروش کردن ساختمان جبران می‌کند و از متوقف شدن پروژه به دلیل کمبود بودجه جلوگیری می‌کند.

 

 1. معایب پیش خرید کردن
 2. مدت زمان تحویل برخی از پروژه‌ها بسیار زیاد است.
 3. با توجه به زیاد بودن زمان تحویل و بازار پر تلاطم مسکن، تورم‌ زیادی به پروژه وارد می‌شود در نتیجه مبالغ بیش‌تری از آنچه در قرارداد ذکر شده‌است باید پرداخت شود.
 4. گاهی سازندگان به بهانه تورم و افزایش قیمت‌ها، خانه را بر اساس امکانات قید شده در قرارداد تحویل نمی‌دهند.

با توجه به موارد ذکر شده، لازم است برای یک سرمایه‌گذاری خوب و مطمئن نکاتی که در ادامه بیان می‌شود را در نظر بگیرید.

 1. بررسی موقعیت مجموعه، روند کاری پروژه، طرح اولیه کار
 2. بررسی اعتبار سازنده
 3. بررسی دقیق مبلغ دریافتی اولیه و اقساط

 

پیش خرید ملک از سازندگان معتبر

 

 

 • خرید خانه در حاشیه شهرها

در سال‌های اخیر به دلیل تورم بسیار زیاد در بازار مسکن، افراد به خرید خانه در حاشیه شهرها روی‌آوردند. در این مناطق قیمت خانه نسبت به داخل شهرها بسیار کمتر است. از این رو کسانی که می‌خواهد با سرمایه کم صاحب خانه شوند سرمایه‌گذاری در حاشیه شهرها گزینه خوبی است.

از دلایلی که باعث شده قیمت خانه‌های حاشیه شهرها کمتر باشد می‌توان به دسترسی کمتر به امکانات شهری و زراعی بودن برخی زمین‌ها اشاره کرد. این تفاوت قیمت، بسیاری از سرمایه‌گذاران را ترغیب کرده تا در این مناطق اقدام به سرمایه‌گذاری کنند چرا که پس از مدتی می‌توانند ملک را بفروشند یا با افزودن مقداری سرمایه، ملک بهتری را خریداری کنند و یا در آن ساخت‌وساز کنند که این امر سود خوبی را برای آنها به همراه دارد.

 • بهره‌وری از تسهیلات بانکی

استفاده از تسهیلات بانکی یکی از راه‌هایی است که می‌توانید با سرمایه کم اقدام به خرید خانه کنید. از این طریق مبلغ ورودی خود را افزایش داده وگزینه‌های مناسب‌تری را در دایره انتخابات خود قرار دهید. اگر بتوانید اقساط وام‌های مسکن و یا دیگر تسهیلات را به موقع پرداخت کنید این گزینه، بسیار مناسب است و شما با اطمینان خاطر بیش‌تری می‌توانید اقدام به سرمایه‌گذاری کنید. لازم به ذکر است که سود دریافتی بانک، از تسهیلات مسکن بسیار زیاد است اما در مقابل زمان بازپرداخت آن نیز طولانی است. در زیر به مزیت‌های استفاده از تسهیلات بانکی اشاره می‌کنیم.

 1. به صورت یکجا کمبود سرمایه خود را جبران می‌کنید، این درحالی است که اقساط تسهیلات بانکی بخش اندکی از درآمد شما را به خود اختصاص می‌دهد.
 2. ملک و سرمایه شما با افزایش تورم و رونق بازار، به سوددهی قابل قبولی می‌رسد.

تسهیلات بانکی بهترین گزینه برای خرید خانه با سرمایه کم است. توصیه ما به شما این است که در صورت توان مالی برای بازپرداخت اقساط تسهیلات بانکی حتما از این گزینه برای سرمایه‌گذاری خود استفاده کنید.

استفاده از تسهیلات بانکی برای خرید خانه

 • استفاده از مبلغ رهن ملک برای خرید خانه

اگر شما فقط قصد خرید ملک دارید می‌توانید مبلغ موجود در رهن خانه که توسط مستاجران پرداخت شده‌است را از قیمت کل ساختمان کسر کنید و از این طریق مبلغ پرداختی برای خرید خانه را کاهش دهید.

با توجه به سال ساخت و موقعیت مکانی و امکانات ساختمان معمولا مبلغی که برای رهن خانه در نظر می‌گیرند یک چهارم تا یک ششم مبلغ خرید خانه است و این مبلغ قابل توجهی است. شما می‌توانید با مراجعه با مشاورین املاک خانه‌هایی را به همراه رهن آنها خریداری کنید. برای این کار لازم است مدت زمان پیداشدن مستاجر جدید را برای تامین مبلغ درخواستی فروشنده در نظر بگیرید. برای یافتن مستاجر جدید حتی با قیمت بالاتر، شش ماهه اول سال زمان بسیار مناسبی است و اوج این زمان اوایل تابستان است.

 

 

 • خرید خانه به صورت قولنامه‌ای

املاک قولنامه‌ای همواره در بازار مسکن خرید و فروش می‌شوند. کسانی که تمایل به خرید خانه با سرمایه کم دارند گزینه املاک قولنامه‌ای را نیز در نظر می‌گیرند. قیمت این املاک در مقایسه با املاک سنددار تفاوت بسیار زیادی دارد. معمولا تفاوت قیمت از 30 درصد شروع می‌شود و حتی تا 50 درصد نیز می‌رسد. اما از آنجایی که خرید این املاک مخاطرات زیادی را به همراه دارد باید نهایت توجه و دقت را در هنگام خریداری ملک به کار ببرید تا سرمایه خود را از دست ندهید.

در عین حال اگر میخواهید از طریق خرید ملک قولنامه‌ای سرمایه‌گذاری کنید حتما قبل از انجام معامله از صحت ادعای مالک آن اطمینان حاصل کنید و مراتب قانونی را انجام دهید.

 

در این مطلب روش‌های سرمایه‌گذاری در بازار مسکن با سرمایه کم توضیح داده‌شد. امید که مفید بوده‌باشد.

 

به این مطلب امتیاز دهید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *