باغ گیاه شناسی
_

باغ گیاه شناسی ملی

باغ گیاه شناسی ملی ایران یکی از گزینه های قابل توجه گردشگران برای ارزیابی طبیعت است. گیاهان جالبی با شرایط رشد متفاوت وجود دارد. گونه های این باغ به طور خاص ایرانی نیستند. شما می توانید گیاهان چینی و ژاپنی و همچنین سایر سازه های طبیعی را که به صورت مجازی در نمونه های کوچک ساخته شده اند پیدا کنید. بنابراین قدم زدن در این باغ شما را به مکان های مختلف و اقلیم های متمایز می برد.

 

موقعیت باغ گیاه شناسی ملی ایران

باغ در نقطه ای در غرب تهران و نزدیک به استان البرز واقع شده است. اتوبان تهران کرج بهترین راه برای رسیدن به این باغ با ماشین شخصی یا تاکسی سرویس است. در صورت استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی مانند مترو، ایستگاه مترو ایران خودرو در خط 5 (خط سبز) نزدیک‌ترین ایستگاه است. با این حال، وقتی از ایستگاه خارج شدید، باید تاکسی بگیرید، زیرا دقیقاً در همان مکان نیست و حدود 4 کیلومتر با شما فاصله دارد. در مجاورت پارک چیتگر و دریاچه چیتگر قرار دارد. بنابراین اگر اهل طبیعت گردی هستید، اوقات خوشی را در کل منطقه خواهید داشت. از دیگر جاذبه‌های اطراف می‌توان به برج آزادی، برج میلاد، پارک لاله، موزه هنرهای معاصر تهران، موزه فرش ایران، موزه مقدم، و موزه ظروف و سرامیک ایران اشاره کرد.


تاریخچه باغ گیاه شناسی

تاسیس باغ گیاه ملی ایران به سال 1347 برمی گردد، اما هنوز در دست ساخت دقیق است.

 

ساختار باغ گیاه شناسی ملی ایران

این منطقه 145 هکتار وسعت و 1320 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. هوا در تابستان گرم و در زمستان سرد است. واقعیت بسیار جذاب در مورد این باغ این است که قرار است الگوهای واقعی باغ های ایران با انواع آب و هوا را ارائه دهد. این شامل 3000 گونه از درختان، گیاهان و گل های متمایز است. بنابراین، بیشتر شبیه یک موزه زنده طبیعی دیدنی است. همچنین مرکز اصلی باغبانی و تاکسونومی گیاهی ایران است.

همچنین پوشش گیاهی آسیایی از چین و ژاپن وجود دارد. شبیه‌سازی این گیاهان و البته رشته‌کوه‌های البرز، زاگرس و هیمالیا جاذبه‌ای جذاب برای ایرانیان و گردشگران است. در نتیجه هنگام قدم زدن در باغ با اقلیم ها، مکان ها و گونه های مختلف مواجه می شوند.

علاوه بر این، زمین های خاص تری برای شلوارهای پزشکی و صنعتی و سایر شلوارهای خاص وجود دارد. علاوه بر این، بخش هایی از منطقه به اهداف آموزشی و نمایشی اختصاص یافته است. صرف نظر از گیاهان مختلف، آبشارها، دریاچه ها، تالاب ها، بیابان ها و باغ های صخره ای زیبا وجود دارد. همچنین هدف باغ گیاه شناسی ملی ایران حفظ گونه هایی است که در خطر انقراض هستند. از این رو با عملکرد به عنوان یک بانک ژنی غنی، منابع این گیاهان را حفظ می کند.

5/5 - (3 امتیاز)